poniedziałek, 23 września 2013

Krawat typu knit

Krawat to część ubioru, która kojarzy się z ubiorem formalnym i wg niektórych pasuje tylko do garnituru. Nic bardziej mylnego. Na formalność ma wpływ wiele czynników tj. materiał, z którego taki krawat jest wykonany, jego kolor, wzór, a także szerokość "śledzia". Typ razem postanowiłem zająć się moim ulubionym od niedawna rodzajem krawata, a mianowicie knitem.


Słowo knit pochodzi z języka angielskiego i oznacza robić na drutach i rzeczywiście sam krawat wygląda, jakby był zrobiony na drutach. Jego faktura jest bardziej szorstka, niż w eleganckich jedwabnych krawatach. Same knity też wykonuje się z tego materiału, ale przeważnie wykorzystuje się wełnę, bądź bawełnę. Do tego jest on węższy od standardowych krawatów, bowiem ma przeważnie 4 cm szerokości przy zakończeniu, które w tym przypadku jest prostokątne. Zwinięty knit przypomina skarpetę i często jest tak nazywany.
Taki krawat idealnie wpisuje się w styl smart casual. Pasuje do mniej formalnych marynarek np. tych z dzianiny czy bawełny, mniej formalnych koszul np. w drobną kratkę, w paski, a także do dżinsów. Jeżeli chodzi o węzeł, to chyba jedynym, który tutaj pasuje jest four in hand. Poniżej opis jak go zawiązać.

Jeżeli chcemy otrzymać grubszy węzeł to można wykorzystać podwójny four in hand. Jest prawie identyczny jak poprzedni, ale punkt nr 3. należy wykonać dwukrotnie tj. owinąć krawat wokół pętli dwa razy. Taki węzeł nie konsumuje sporo krawata jak inne, a dodatkowo jest asymetryczny, co nadaje mu casualowy wygląd. Poniżej kilka inspiracji z Pitti Imagine Uomo - jednych z najbardziej prestiżowych targów mody męskiej na świecie:
Coraz więcej sklepów wprowadza do swojego asortymentu takie krawaty. Są to np. Pierre Cardin, Vistula, Massimo Dutti. Ze sklepów internetowych polecam The Tie Bar. Mają ogromny wybór i każdy znajdzie coś dla siebie, jednak jest to sklep zagraniczny, więc na przesyłkę trzeba czekać nieco dłużej. W Polsce: Elegancki Pan czy Poszetka.
1 komentarz: